برنامه ریزی مقامات اکسپو 2020 دبی برای جذب 25 میلیون بازدید‌‌کننده

expo2020

دبی در حال آماده‌ سازی خود برای میزبانی اکسپو است؛ درست یک سال پس از تاریخی که قبل از شیوع ویروس کرونا برای برگزاری این رویداد مشخص شده بود.

قبل از شیوع ویروس کرونا که باعث عقب افتادن این رویداد جهانی شده بود، برگزار‌کنندگان از انتظار خود برای 25 میلیون بازدید در طول 6 ماه برگزاری این رویداد سخن به میان آوردند؛ یعنی به طور میانگین 140.000 نفر به صورت روزانه در دوره 6 ماهه اکسپو!

 

رکورد تعداد بازدید‌کنندگان در تاریخ اکسپو شکسته می‌شود؟

با وجود محدودیت‌های اعمال شده روی سفر‌ها و قرنطینه اخیر در بعضی از کشور‌ها، ریم الهشیمی – مدیر کل اکسپو 2020 دبی – با خوش‌بینی نسبت به هدف پیشین اکسپو 2020 دبی مبنی بر شکستن رکورد بازدید در ادوار مختلف اکسپو با 25 میلیون بازدید می‌گوید:

دنیا دچار تغییرات غیر منتظره‌ای در سال اخیر شده است ولی با تولید و توزیع انبوه واکسن کرونا، ما باور داریم که شرایط دنیا تا قبل از ماه اکتبر ( تاریخ شروع رویداد اکسپو ) سامان می‌یابد؛ ما معتقدیم که شرایط تا آن زمان بسیار مساعد‌تر از زمان حال خواهد بود.

این نقطه نظر از سوی مدیر کل اکسپو 2020 دبی برای رویدادی که موفقیت آن شدیدا به گردشگری وابسته است، با توجه به محدودیت‌های سفر بین المللی که در کشور‌های زیادی اعمال شده است بسیار خوش‌بینانه است؛ ولی تکرار این صحبت‌ها در کنفرانس‌های مطبوعاتی و رویداد‌های تجاری که طی چند ماه گذشته در امارات برگزار شده‌اند خبر از اطمینان خاطر برگزار‌کنندگان می‌دهد.

بسیاری از کارشناسان، اکسپو 2020 دبی را به عنوان بزرگ‌ترین رویداد جهانی در خاورمیانه معرفی می‌کنند؛ با این حال بر کسی پوشیده نیست که المپیک فرهنگ توسعه ملت‌ها در دوران یکی از بد‌خیم‌ترین رخداد‌های دنیا طی 5 قرن گذشته یعنی شیوع ویروس کرونا برگزار خواهد شد.

با توجه به تاثیر منفی شیوع کرونا بر اقتصاد تمام کشورهای دنیا که امارات نیز از این قاعده مستثنی نیست، مقامات این کشور با توجه به سرمایه گذاری 8.2 میلیارد دلاری انجام شده در اکسپو 2020 دبی توسط امارات از سال 2013 که این کشور میزبانی اکسپو 2020 را کسب کرد، به برگزاری موفق این رویداد و در نتیجه رونق اقتصادی امارات ابراز امیدواری می‌کنند.

 

اکسپو 2020 دبی؛ فرصتی طلایی برای خاورمیانه

برگزاری این رویداد برای بهبود وضعیت اقتصادی خاورمیانه بسیار حیاتی است؛ به‌ویژه برای کشوری مثل امارات که سرمایه گذاری عظیمی برای جذب سرمایه از صنعت گردشگری، فروشگاه‌ها و خدمات سفر و اقامت کرده است.

در حالی که بسیاری از کارشناسان باور دارند که رسیدن به 25 میلیون بازدید برای اکسپو 2020 دبی چالشی بزرگ به شمار می‌آید، نمی‌توان از نتایجی که برگزاری موفق اکسپو 2020 دبی برای منطقه خاورمیانه به دنبال خواهد داشت غافل شد.

اسکات لیورمور – تحلیل‌گر اقتصادی خاورمیانه در دانشگاه اسکفورد – می‌گوید:

حتی اگر رویداد اکسپو 2020 دبی تنها بخشی از پتانسیل خود را محقق کند، تاثیر چشم‌گیری بر احیای اقتصاد منطقه خاورمیانه خواهد داشت.

خاورمیانهبیش از 190 کشور در اکسپو 2020 دبی شرکت می‌کنند و هر کشور با توجه به صنایع و فرهنگ خود یکی از سه تم اکسپو (Sustainability, Mobility and Opportunity) را برای ساخت پاویون و ارائه موضوعات مورد نظر خود انتخاب می‌کند؛ کشور ایران تم Mobility (پویای و تحرک) را برای شرکت در این رویداد انتخاب کرده است.

در ماه فوریه، کمیته المپیک توکیو به طور رسمی اعلام کرد که مسابقات المپیک با وجود شیوع کرونا و قرنطینه کشور‌ها طبق جدول زمانی سابق در ماه جولای برگزار خواهد شد؛ برگزار کنندگان اکسپو 2020 دبی نیز مانند کمیته المپیک ژاپن قصد لغو یا تعویق مجدد این رویداد را ندارند.

ریم الهشیمی می گوید:

ما آخرین و بروز‌ترین پروتکل‌های بهداشتی را در اکسپو 2020 دبی اعمال می‌کنیم تا این رویداد در محیطی امن و عاری از ویروس کرونا برگزار شود؛ همچنین اکسپو دبی با فراهم‌سازی بستری مناسب، نیاز جامعه جهانی را برای بحث و گفت‌و‌گو درباره قدم‌های بعدی دنیا در راستای مقابله با ویروس کرونا برطرف می‌کند.

 

مقابله با کرونا شرط موفقیت اکسپو دبی

برج‌ خلیفه و سواحل شنی دبی نزد سراسر دنیا شناخته شده است ولی آیا دبی ویژگی ها و فضاهای ممتاز دیگری را در خود جای نمی‌دهد؟

اکنون شاهد آن هستیم که دبی پس از یک نسل، از یک بندر صحرایی به مرکز رونق اقتصادی و صنعت گردشگری کشور‌های عربی تبدیل شده است ولی بدون شک اکسپو جهانی، بلند پروازانه‌ترین پروژه کشور امارات محسوب می‌شود؛ در واقع هدف اصلی مقامات کشور امارات از میزبانی اکسپو 2020 در قلب کشور یعنی دبی، رونق اقتصادی این کشور با امکانات و منابعی به جز نفت است.

economy-rising-in-dubaiدبی یکی از تنها کشور‌های جهان است که با شیوع ویروس کرونا در سال اخیر رکود اقصادی شدیدی را به خود ندید؛ درست برعکس سایر کشور‌ها که با رکود اقتصادی سرسام آوری مواجه شده بودند.

شیوع ویروس کرونا در امارات طی چند ماه اخیر کاهش چشم‌گیری داشت؛ هر چند مقامات این کشور ضمن واکسیناسیون عمومی، برای پیش‌گیری از شیوع بیشتر کرونا در حالی که کمتر از 5 ماه تا شروع رویداد اکسپو جهانی مانده است اقدام به اعمال قرنطینه با محدودیت‌های بیشتر از زمان آغاز ماه مبارک رمضان کرده‌اند.

کشور امارات به زودی یکی از اولین کشور‌هایی خواهد بود که فرایند واکسیناسیون اکثر جمعیت خود را با موفقیت به پایان می‌رساند و شرایط این کشور به زودی به صورت قابل توجهی به دوران قبل از کرونا بر‌می‌گردد تا به مقصدی امن و دور از کرونا برای گردشگران و مخطبان اکسپو 2020 دبی تبدیل گردد.

اسکات لیورمور در این باره می‌گوید:

اگر امارات موفق به کنترل ویروس کرونا تا قبل از آغاز این رویداد جهانی شود، اکسپو بازدید کنندگان زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب  می‌کند مخصوصا طی دو ماهه سوم رویداد جهانی اکسپو 2020 دبی

 

دانستنی های جالب درباره اکسپو 2020 دبی

  • بیش از 190 کشور در این رویداد که برای اولین بار کشوری از خاورمیانه را میزبان خود می‌‎بیند، شرکت می‌کنند.
  • انتظار می‌رود رویداد جهانی اکسپو 2020 دبی باعث رشد اقتصادی 33 میلیارد دلاری امارات و ایجاد 300.000 فرصت شغلی در این کشور شود.
  • فضایی به مساحت 4.3 کیلومتر مربع ( معادل مساحت 613 زمین فوتبال ) برای برگزاری رویداد اکسپو مهیا شده است.
  • ایستگاه مترو اختصاصی برای رفت و آمد راحت‌تر در محوطه اکسپو تعبیه شده است.
  • اوبر خودرو‌های پرنده را برای حمل و نقل در این رویداد تست می‌کند.
  • 90 درصد مصالحی که در ساخت و ساز محیط اکسپو 2020 دبی به کار می‌روند، پس از پایان این رویداد برای ساخت و ساز در پروژه‌های جدید مجددا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

برای مطالعه مقالات بیشتر به سایت اختصاصی اکسپو با TPHome مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟