جلوگیری از فرار مالیاتی و حذف ممیزمحوری با قانون فروشگاهی

حذف ممیزی

قانون فروشگاهی


جلوگیری از فرار مالیاتی و حذف ممیزمحوری با قانون فروشگاهی

تحول پارادایم مالیاتی کشور با قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان  در حال انجام است قانون مالیات بر پایانه‌های فروشگاهی در مهر ماه ۹۸ در مجلس تصویب و مهلتی ۱۵ماهه به دولت داده شد تا پس از فراهم آوردن زیر ساخت‌های مورد نیاز، آن را به مرحله اجرا برساند.

پیشینه این بحث به قانون صندوق مکانیزه فروش برمی‌گردد که که لیست اقلام فروشگاه در آن ثبت شده بود و صورت حساب مصرف کننده بر اساس آن صادر و با استفاده از دستگاه کارت خوان متصل به آن پرداخت می‌شد.

بر این اساس مالیات‌ها صرفا بر اساس اطلاعات و صورت حساب‌های الکترونیکی ثبت شده در یک سامانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قانون مالیات بر ارزش افزوده فعلی فشار زیادی به تولیدکننده می‌آورد و مالیات به طور سنتی و بر اساس برآورد ممیز گرفته می‌شود.

پیشنهاد شد که از ظرفیت قانون صندوق مکانیزه فروش، برای ساماندهی نحوه اخذ مالیات‌ بر ارزش افزوده در همه زنجیره ارزش افزوده استفاده شود.

برای اطمینان از اجرای درست این قانون، به سازمان مالیاتی اجازه داده شده تا دفاتر ۲.۵ درصد از مودیان را به صورت تصادقی بررسی کرده تا امکان فرار مالیاتی کاهش پیدا کند.

ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان بیان می‌کند که دستگاههای pos باید به یک پرونده مالیاتی متصل باشد و تمام تراکنش‌های آن برای سازمان مالیاتی ارسال شود، در غیر اینصورت باید باید این دستگاه‌ها توسط بانک مرکزی قطع شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟