قرارداد همبنیان گذار چیست؟

قرارداد همبنیان گذار چیست؟

Co_Founder Agreement


قرارداد همبنیان گذار چیست؟

قرارداد هم بنیانگذاری اصولا بین شرکت ها و استارتاپ ها کاربرد دارد. اکثر شرکت ها و استارتاپ ها نیازمند هم بنیانگذار برای راه اندازی کسب و کار خود هستند. اما نمی دانند چگونه قرارداد هم بنیانگذاری بین خود ببندند.

تفاهم نامه ی هم بنیان گذاران

تفاهم‌نامه بنیان‌گذاران به عنوان یک قالب کلی این فرصت را برای مؤسسین ‌یک کسب و کار نوپا فراهم می‌سازد که با شرایط منصفانه و در همان شروع کار، وظایف و میزان مشارکت و درصد سهیم شدن هر یک از افراد را مشخص سازند. با استفاده از این مدل تفاهم‌نامه این فرصت برای شما ایجاد می ‌شود که در چارچوبی قانونی و قراردادی، روابط میان خود و سایر مؤسسین ‌ را انتظام ببخشید.تفاهم نامه هم بنیان گذاران بین موسسین یک کسب و کار اصطلاحاً نوپا تنظیم و امضا می‌شود و از طریق این تفاهم نامه، میزان مشارکت و میزان سهام هریک از اعضای موسس تعیین خواهد شد. البته از تفاهم نامه هم بنیانگذاران با نامهای دیگری مانند قرارداد هم بنیان گذاران ، توافق نامه هم بنیانگذاران ، قرارداد موسسین ، Hackathon Collaboration Agreement   Co_Founder Agreement  و Founfers Agreement  نیز یاد میشود.در قرارداد هم بنیان گذاران ،باید میزان سرمایه اولیه‌ای که توسط موسسین آورده شده ‌است تعیین شود. این سرمایه یا مادی و مالی است یا معنوی و بر اساس تخصص خواهد بود. در توافق نامه هم بنیان گذاران باید نوشته شود که هرگونه افزایش سرمایه از سوی هریک از بنیان گذاران، باید به تایید کتبی تمام بنیان گذاران برسد.

سهام در قراداد همبنیان گذاری

درباره سهام، نیازی به دریافت سندی جدا از آنچه در تفاهم نامه هم بنیان گذاران نوشته شده است وجود ندارد. اگر پیش از تنظیم قرارداد همبنیان گذاران ، هریک از موسسین از جیب خود هزینه‌ هایی را برای تیم نموده باشد میتواند با ارائه رسید و گزارش هزینه‌های انجام شده، مبلغ پرداختی را از بودجه کلی شرکت دریافت کند. اما باید توجه داشت که در ابتدای راه و تا قبل از تشکیل و بزرگ شدن شرکت، بهتر است بودجه بندی هزینه کسب و کار شرکت توسط تمامی هم بنیان گذاران تایید شود. فراموش نکنید که اگر قصد تشکیل شرکت سهامی یا شرکت با مسئولیت محدود را دارید، از نوشتن نام یکی از موسسین به عنوان نام شرکت خودداری شود. (به عنوان مثال شرکت مهندس خسروی) چرا که در این صورت، شرکت به عنوان یک شرکت تضامنی محسوب می‌شود و تمامی مسئولیت‌ها متوجه شخص مهندس خسروی خواهد بود!

نقش ‌ها و مسئولیت ‌ها در قرارداد هم بنیان گذاران

در ابتدا بیان کردیم که کسب و کار موفق، نیازمند فعالیت گروهی است و همین مساله، نیاز به داشتن قرارداد هم بنیان گذاران را بیشتر می‌کند.

لازم است که نقش هریک از موسسین در تیم و شرکت و همچنین وظایفی که به عهده ایشان است کاملاً روشن شود و هیچ ابهامی در این مورد باقی نماند:

1- مدیر عملیاتی در قرارداد هم بنیان گذاران

مدیر عملیاتی نظارت ‌کننده بر روند امور و فعالیت‌های شرکت است.

در واقع، ایشان مدیریت جزئیات فعالیت‌ها را به عهده دارد. بررسی می‌کند که آیا شرکت در مدت مشخص شده، به اهداف خود رسیده است یا خیر؟

2- مدیر اجرائی

مدیر اجرایی، استراتژی شرکت را تعیین می‌کند. در مورد استخدام و تشکیل تیم ارشد تصمیم‌گیری خواهد کرد.

او تصمیم‌ گیری نهایی را در مورد همه امور و استفاده از منابع به عهده دارد.

3- مدیر مالی

ایشان مدیریت امور مالی را از طریق مشخص کردن روش هزینه منابع مالی مشخص خواهد کرد.

تعیین بودجه به عهده مدیر مالی است.

4- مدیر بازاریابی در قرارداد هم بنیان گذاران

مسئولیت امور مارکتینگ و بازاریابی به عهده مدیر بازاریابی است.

ایشان فروش محصول، تولید محصول و تبلیغ محصول را با توجه به واقعیت‌ های موجود در بازار تعیین می ‌کند..

5- مدیر تکنولوژی

کشف مسیر تکنولوژی به عهده مدیر تکنولوژی است.

ایشان شرکت و ساختار کلی محصولات را از حیث مسایل مربوط به دنیای تکنولوژی به روز (آپدیت) نگه می‌ دارد.

6- مدیر کل در قرارداد هم بنیان گذاران

مدیر کل در یک شرکت عملکرد کارکنان را بررسی و کنترل می ‌کند.

با توجه به این وضعیت و وظیفه کلی، به نظر می‌رسد وظایف مدیر کل مثل یک مدیر منابع انسانی است.

ایشان مسائل مالی و استراتژیک را بررسی می ‌کند.

سپیده حسینی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟