اثر پروانه ای، تغییری کوچک که سبب بروز پدیده ای به بزرگی یک گردباد می شود

تغییر

اثر پروانه ای


اثر پروانه ای، تغییری کوچک که سبب بروز پدیده ای به بزرگی یک گردباد می شود

اثر پروانه ای بیان می کند که اگر در جایی پروانه ای بال هایش را تکان دهد درسمتی دیگر از کره زمین گردباد ایجاد می شود .این تصور ممکن است غیر قابل باور به نظر برسد .چطور ممکن است تغییری به این کوچکی سبب بروز چیزی به بزرگی یک گردباد شود ؟

مثالی می آورم که به شما کمک کند نظریه اثر پروانه ای را در زندگی واقعی خود درک کنید . مردی در کارخانه ای کار می کرد که رئیسش با او بدرفتاری می کرد. او بعد از ماه ها بی احترامی دیدن از رئیس متکبر خود تصمیم به استعفا از شغلش گرفت.

مردی در کارخانه ای کار می کرد که رئیسش با او بدرفتاری می کرد. او بعد از ماه ها بی احترامی دیدن از رئیس متکبر خود تصمیم به استعفا از شغلش گرفت.قبل از اینکه آن مرد کارخانه را برای همیشه ترک کند, درباره این موضوع با سایر کارکنان صحبت کرد و این باعث شد که سه نفر دیگر هم تصمیم به استعفا از شغلشان بگیرند.

وقتی آن افراد بی کار شدند تصمیم گرفتند که تجارت شخصی خودشان را راه بیاندازند . پس از گذشت زمان و انجام کوشش های فراوان و کارهای دشوار تجارت آن ها تبدیل به یک تجارت بسیار موفق شد تا جایی که شروع به رقابت با همان شرکتی کرد که آن ها پیش تر در آن مشغول به کار بودند. زیر فشارهای این رقابت شدید شرکت قدیمی اعلام ورشکستگی کرد.

آیا متوجه نظریه اثر پروانه ای در این مثال شدید ؟ بدرفتاری باتنها یک کارمند منجر به ورشکستگی شرکت در چندین سال بعد شد.این همان چیزی ست که نظریه اثر پروانه ای سعی در توضیح آن دارد. یک تغییر نامحسوس و کوچک می تواند باعث تغییرات بسیار بزرگ تری در آینده شود.

چطور از نظریه اثر پروانه ای در کسب وکارمان  استفاده کنیم

در اثر پروانه ای داده ها و ستاده ها با هم برابر نیستند و این پارادایم سیستم خطی و نظام تفکر نیوتونی و رابطه علت و معلولی سابق را رد میکند . در تفکر نظم در بی نظمی داده های جزئی موجب اثری عظیم و شگرف در سیستم می شود . سوال اساسی در این جا این است که این داده های جزئی در چه قسمتی از یک سیستم وارد گردند تا نتایج عظیم را حاصل شوند؟

واضح است که تغییرات زیادی هستند که شما قصد دارید در کسب وکارخود ایجاد کنید اما نمی توانید آن ها را در یک زمان انجام دهید زیرا باور دارید که توانایی کافی را ندارید. اینجا درست زمانی ست که نظریه اثر پروانه ای می تواند وارد عمل شود .

یک اندیشه خلاق همچون بال زدن یک پروانه است که می‌تواند در مسیری آنچنان کارساز و انرژی آفرین باشد که طوفان و تحول برپا کند و از اندک ، بسیار سازد و همچنین هستند مدیرانی که سرمایه بیکران و اختیارات گسترده را در درون سازمان خود چنان ناکارا و بیهوده مصرف می‌کنند که از آنها اثری جزیی ، نصیب سازمان و جامعه می‌گردد .

اگر تمایل دارید که بدانید این نظریه چگونه بر زندگی و سازمان شما اثر می گذارد می توانید مثال های زیر را بخوانید تا یاد بگیرید که چگونه می توانید از این نظریه به نفع خودتان استفاده کنید .

اگر هر روز فقط 30 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید می توانید کارهای جدیدتری مثل ورزش کردن انجام دهید . بعد از چند هفته تناسب اندام بیش تری خواهید داشت , تصورتان از خود بهتر شده و متعاقبا اعتماد به نفستان نیز افزایش می یابد . افزایش اعتماد به نفستان نیز روی شغل, سلامتی و روابطتان اثر مثبت می گذارد

در یک کسب و کار، احتمال ایجاد این اثر به دلیل رایگان کردن سرویسی که قبلاً فروخته ‌شده و یا اینکه هزینه گرفتن برای سرویس یا محصولی که قبلاً رایگان بوده نسبتاً زیاد است. حتی اگر این قیمت بسیار کم بوده باشد .یادر بازار بورس، حتی تغییر جزیی قیمت سهم، ممکن است موجب بروز اثر پروانه‌ای شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟