اگر سازمانی با عملکرد عالی می‌خواهی ، باید شطرنج بازی کنی نه چکرز

رهبر وکسب وکار

اگر می‌خواهی سازمانی با عملکرد عالی داشته باشی


چکرز ( دام یا اُتللو) گونه‌ای بازی فکری باتخته است این بازی معمولاً با مهره‌های تخته نرد و بر روی صفحه شطرنج انجام می‌شود. بازیکنان حرکت‌های اریب با مهره‌ها انجام داده و با پرش از روی مهره حریف می‌توانند آن مهره را از دور باری خارج کنند.

بسیاری از استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک با امید و انگیزه بالا فعالیت خود را شروع می‌کنند. بنیان‌گذار با استعداد است و نسبت به امور بینش خوبی دارد. تیم استارتاپی سخت‌کوش و مبتکر است و ایده استارتاپ کاملاً بکر و مورد نیاز است؛ اما متأسفانه، حتی بهترین استارتاپ‌ها نیز غالباً در طی یک یا دو سال اول عمر خود، به دلیل مشکلات مالی پیش رو، از میدان به در می‌شوند.

هنگامی که کسب‌وکاری در حالت استارت‌آپ است، به چکرز می‌ماند؛ رهبر همۀ کارها را می‌کند، سرعت دیوانه‌وار است و کارکنان حرکت‌های محدودی انجام می‌دهند؛ اما این روش در بلندمدت مؤثر نیست.

زمان‌هایی می‌رسد که کسی الگویِ شطرنجی را از قرمز و سیاه به سیاه و سفید  تغییر می‌دهد. اما اکثر رؤسا آن را درک نمی‌کنند چون دچار کوررنگی شده‌اند!

یکی از نشانه‌های تغییر بازی، پیش‌آمدنِ هزاران مشکل است؛ مشکلاتی که دوباره بازگشت کرده‌  و باید پیش‌بینی و از آن اجتناب می‌شد، مشکلاتی که ما را کاملاً شگفت‌زده می‌کنند و باید می‌دانستیم که رخ می‌دهند و مشکلاتی که به‌ دلیل تمرکزنداشتن یا شکست در اجرا ایجاد شده است. فراتر از همۀ این‌ها، وظیفه اصلی یک رهبر این است که فکر کرده  و اجرا را به دیگران واگذار کند .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟