راهکار مدیران خبره برای اینکه زمانِ خوشی حقوق و پاداش زود به پایان نرسد


براستی چرا لحظات خوش بودن سریع‌تر طی می‌شوند و بالعکس لحظات ناراحتی بسیار به طول می‌انجامد.ما همگی با این پدیده بارها روبه رو شدیم یکی از دلایل این است که لحظات شاد بودن آنقدر شبیه به هم هستند که در حافظه ما نه بصورت جداگانه بلکه بصورت یک تجربه‌ منفرد ثبت می شوند.

برای اینکه ثبت لحظات شادی بصورت یک تجربه منفرد نباشد، باید تنوع ایجاد کرد. مثلا اگر برای یک هفته قصد سفر دارید، هر روز یک تفریح جدید و جداگانه را انجام بدهید. همچنین بد نیست وسط تفریحات انرژی‌بر، یک زمانی را به استراحت مطلق و افزایش انرژی اختصاص بدهید!‌ اینگونه طیف متنوع‌تری از تجربیات و خاطرات نصیب‌تان خواهد شد که موجب می‌شود با به یاد آوردن آنها احساس بهتری به شما دست دهد.

این ایده “دن اریلی” (اقتصاددان رفتاری) را می‌توان از طریق تابع ارزش نیز توضیح داد. در تابع ارزش بحث می‌شود که اثر نهایی چیزهای مطلوب، کاهنده هستند.به عنوان مثال، کسی که چند میلیارد پول بدست آورده با کسب چندهزار تومان احساس خوشحالی زیادی پیدا نمی‌کند، در حالی که همان فرد در اثر کسب چندهزار تومان اولیه احساس بسیار خوبی داشته است.

مطابق تابع ارزش، اگر شما یک مقدار پول را بجای اینکه یکجا به کسی بدهید، در چند قسمت با فواصل زمانی مناسب بدهید در او احساس خوشحالی چندبرابری ایجاد می‌کنید. (به شرط اینکه شخص از ابتدا نداند که قراراست  در آخر چه مقدار پول بگیرد.)

 از این ایده می‌توان در پرداخت حقوق و مزایا به کارمندان استفاده کرد. پاداش‌های متعدد و پیش‌بینی نشده برای یک کارمند معرکه می‌کند!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟