گربه های چاق بلای سازمانهای ایرانی

گربه های چاق بلای سازمانهای ایرانی

چندی پیش مشغول خواندن روزنامه بودم که خبری نظرم وجلب کرد آقای عادل آذر رئیس اسبق دیوان محاسبات گفته بود که اگر درسال آینده حقوق تعدادی از مدیران دولتی 60 میلیونی شد تعجب نکنید این در حالی است که میزان دریافتی این مدیران نباید بیش از 7 برابر حداقل حقوق باشد.

ناخودآگاه به یاد اصطلاح گربه چاق و مایکل ایزنر مدیرعامل سابق شرکت دیزنی در اواخر دهه 1990 افتادم حقوق او مبلغ 737 میلیون دلار بود درحالی که درآمد سالانه شرکت دیزنی در عرض پنج سال مدیرتش به طور میانگین ۳٫۱ درصد کاهش یافت.

اصطلاح گربه چاق به مدیران عاملی اطلاق می‌شود که حقوق بالایی دریافت کرده ولی عملکرد مناسبی ندارند. این مدیران مزایا و شرایط بازنشستگی ویژه‌ای هم دارند که سایر کارکنان شرکت از آن بی‌بهره‌اند. گربه‌های چاق اولویت اصلیشان منافع شخصی است نه منافع شرکت.

آن‌ها برای این که پاداش بیشتر دریافت کنند، حاضرند خط تولید را مجبور کنند که بیشتر از ظرفیتش تولید کند. این عمل در کوتاه‌مدت موجب رشد سودآوری خواهد شد اما در بلندمدت هزینه‌های گزافی را به شرکت تحمیل خواهد کرد.

این مدیران مانند گربه‌ای هستند که غذای زیادی می‌خورد اما به دلیل این که عملکرد زیادی ندارد، اضافه وزن پیدا می‌کند. گربه‌های چاق اغلب به سراغ اهداف کوتاه‌مدت می‌روند و کمتر به دنبال طرح‌های زیربنایی و کلان هستند.

گربه چاق لقب مدیران عاملی است که فقط به فکر جیب خود هستند. پست مدیرعاملی آنقدر جایگاه ویژه‌ای است که اغلب افراد پس از تصدی این سمت، فراموش می‌کنند که وظیفه‌شان خدمت به شرکت و سهامدارن شرکت است نه خدمت به حساب بانکی خودشان.

این عارضه ای است که دربسیاری از سازمانهای دولتی و خصوصی در ایران وجود دارد مدیرانی با دریافت بالا وعملکرد ضعیف!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟