بازاریابی گردشگری و لزوم توجه به فرهنگ ملل


صنعت گردشگری بعنوان یکی از پیشرو ترین صنایع جهان و بعنوان نیروي قوي اجتماعی، فرهنگی و اقتصادي، توانایی شکل دهی و دگرگونی جوامع بشري را دارا است و از اینرو مسئله بازاریابی گردشگری نیز از اهمیت برخوردار است.

هر گردشگر با ورود به کشور میزبان هزینه های زیادی نظیر هزینه اقامت، غذا، حمل و نقل و سوغات می پردازد که این هزینه ها ضمن ورود ارز به کشور سبب رونق اقتصادی آن کشور نیز می گردد. در واقع سفر و گردشگری تبدیل به یکی از بزرگترین حوزه های کسب و کار در دنیا شده به طوریکه با صنایع وابسته به گردشگری در مجموع حدود 4.10 درصد از تولید ناخالص داخلی و 10 درصد از کل اشتغال دنیا را در سال 2018 به خود اختصاص داده است. سهم مستقیم سفر و گردشگری از تولید ناخالص داخلی جهان 2.3 درصد و سهم مستقیم اشتغال آن 8.3 درصد از کل اشتغال می باشد.

بازاریابی پدیده اي جهان شمول که براي بشر از اهمیت ویژه اي برخوردار است. در امر بازاریابی گردشگری ، پیش بینی سمت و سوي آتی و نیروهاي موثر در شکل دادن آینده آن و نقش و اهمیت این نیروها هم براي اهل صنعت و کسب و کار و هم براي دانشمندان و محققان جهانگردي از اهمیت و جذابیت بسیاري برخوردار است.

 بی توجهی به نقش مهم بازاریابی در برنامه های توسعه گردشگری  و عدم رعایت اصول علمی بازاریابی بین المللی بخصوص در مورد توجه به فرهنگ ملل در فعالیت های صورت گرفته از مهم ترین موانع موفقیت بازاریابی گردشگری در ایران شده است . در واقع فرهنگ چیزی است که به بازاریابان این توانایی را می دهد تا ارتباط بیشتری را با مخاطبان خود برقرار کرده و اینگونه باعث افزایش پیشرفت در کسب‌وکار خود شوند.

تصمیمات مصرف‌کنندگان تا حد زیادی از قلب آن‌ها سرچشمه می‌گیرد و قلب مکان زندگی فرهنگ و جایی است که فرهنگ در آن نفس می‌کشد و رشد می‌کند. چگونگی احترام گذاشتن به فرهنگهای جوامع میزبان و میهمان از ارزشهای سفر است. داستان سفر در فرهنگ ما علاوه بر جابه جایی انسانها و اشیای همراه آنها، به تبادل افکار و فرهنگ و عقاید نیز می پردازد . مادر ادامه توجه شما را به برخی از بایدها و نبایدهایی را که افراد خارجی باید هنگام ورود به آن کشور رعایت کنند را در مقاله ای گردهم آورده ایم.

چین

احوالپرسی در این کشور رسمی بوده و همیشه با مسن‌ترین فرد شروع می‌کنند. در برخورد با خارجی‌ها معمولاً دست داده و به زمین نگاه می‌کنند. آنها را با نام خانوادگی یا عنوان‌شان صدا کنید تا به شما اجازه دهند از یکی از نام‌های کوچک‌شان استفاده کنید. حس شوخ طبعی زیادی دارند،چینی‌ها عاشق غذا هستند، به یاد داشته باشید که یکسری وسایل را نباید به عنوان هدیه انتخاب کنید مثلا ساعت، دستمال یا صندل حصیری ، زیرا به مرگ و تدفین مرتبط هست.

نروژ

دادن دسته گل کادوپیچ شده از نگاه مردم نروژ مناسب نیست. از مردم در مورد کلیسا و یا مکان های مذهبی سوال نکنید.بسیاری از مردم به کلیسا نمی روند و این سوال را نوعی تمسخر حساب می کنند. از خودمانی بودن مردم تعجب نکنید، رفتار و گفتار رسمی در بین مردم این کشور خیلی مرسوم نیست، بسیاری افرادیکدیگر را با نام کوچک خطاب می کنند حتی نخست وزیر خود را.

ژاپن

انعام دادن در فرهنگ ژاپن جایی ندارد. هرگز با کفش وارد خانه کسی نشوید. در ورودی خانه قسمتی به نام گنکان وجود دارد که یک پله از سطح پائین تر است و محل در آوردن کفش است.در طرف اشتباه پله برقی نایستید.در شهر توکیو باید در سمت چپ پله برقی ایستاد و در اوزاکا و دیگر شهرهای ژاپن در سمت راست پله برقی می ایستد.

روسیه

مردم روسیه اغلب در مراسم ‌های مهمبه هم هدیه می دهند دسته گل با تعداد شاخه زوج را به عنوان هدیه به کسی ندهید.تعداد شاخه های زوج برای افراد مرده است. دسته گل هدیه باید 1 ، 3 ، 5 و یا 7 شاخه گل داشته باشد.خیلی به کارت اعتباری متکی نباشید.  اگر برای شام به خانه یک روس دعوت شدید  با خود یک هدیه کوچک به همراه ببرید و از مردان نیز انتظار دارند که برای میزبان گلی همراه داشته باشند ، البته سعی کنید هرگز گل زرد برای میزبان نبرید و  دیگر اینکه هرگز برای نوزادی که به دنیا نیامده کادو نبرید ، زیرا در روسیه آن به نوعی بد یمن می ‌دانند.

سنگاپور

دین یک موضوع حساس در سنگاپور می باشد و وارد شدن به این موضوع حساس می ‌تواند توهین ‌آمیز و ناراحت کننده تلقی شود از عصبانیت و بالا بردن صدا در زمان اقامت خود در این کشور خودداری کنید و به هیچ عنوان وارد بحث‌ های سیاسی و مذهبی با کسی نشوید .در سنگاپور بسیاری از اعمال غیر قانونی بوده و جریمه های سنگینی دارد مانند غذا دادن به پرنده ها، انداختن آب دهان، کشیدن سیگار در فضای عمومی، همراه داشتن حیوان خانگی در هر کجای شهر، خوردن و آشامیدن در وسایل نقلیه عمومی.

کنیا

مردم کنیا مردمی بسیار مذهبی هستند و بی احترامی و توهین به هر نوع مذهبی را با شدت بد می دانند. 80 درصد مردم کنیا مسیحی هستند. صبور باشید، در کنیا به غیر از ساعات باز و بسته شدن بانک ها هیچ چیز سر جای خودش نیست باید صبور باشید همه چیز با تأخیر انجام می شود. کسی را با نام کوچک صدا نکنید. همیشه از عنوان آقا و خانوم به همراه اسم فامیل اشخاص برای خطاب کردنشان استفاده کنید، مگر این که شخص مقابل خود را با نام کوچک معرفی کرده باشد.

نیوزلند

نیوزلندی ها را با استرالیایی ها یکی ندانید (بشدت آزرده خاطر می شوند) بازی راگبی ، فیلم ارباب حلقه ها و  ملکه انگلیس را مسخره نکنید. راگبی از محبوب ترین بازیهای این کشور بوده و مردم نیز نسبت به ارباب حلقه ها تعصب دارند. آنها همچنین به ملکه انگلیس اهمیت زیادی می دهند و هر سال تولدش را جشن می گیرند. از دیدن افراد بدون کفش تعجب نکنید،نپوشیدن کفش کاملا در نیوزلند مرسوم است.

فرانسه

هیچ گاه نباید در مورد میزان درآمد خود و یا شخص دیگری صحبت کنید. این قبیل مسائل تابو محسوب می شوند. توقع نداشته باشید که مردم انگلیسی صحبت کنند. سیستم آموزش و پرورش فرانسه در آموزش زبان های خارجی خوب عمل نمی کند. خود مردم نیز تمایل ندارند غیر از زبان فرانسوی به زبان دیگری صحبت کنند.

آلمان

سلام نازی را انجام ندهید حتی شوخی کردن با این نوع حرکت بشدت در آلمان زننده بوده و هر ساله تعداد زیادی توریست به این دلیل بازداشت می شوند. بیش از حد دوستانه رفتار نکنید. آلمانیها افرادی هستند که آرام آرام صمیمی می شوند. هیچ گاه قبل از تاریخ تولد شخصی به وی تبریک نگوئید. اصل این موضوع به یک عادت خرافاتی برمی گردد که آلمانی ها معتقدند تبریک گفتن قبل از تاریخ تولد باعث بروز حوادث بدی می شود.

انگلیس

رعایت نکردن صف یکی از بدترین عاداتی است که افراد در انگلیس به شدت از آن متنفرند.هیچ گاه کسی را در انگلیس به خانه خود دعوت نکنید، مگر اینکه آن شخص از نزدیکان شما باشد و او را به خوبی  بشناسید.اگر به خانه یک انگلیسی دعوت شدید، بردن هدیه یک رفتار خوشایند به حساب می‌آید. این هدیه  می‌تواند گل، شکلات یا نوشیدنی باشد. برخی از مردم دسته گل را از قبل برای شام می‌فرستند. در ضمن دادن هدیه در محیط کاری مرسوم نیست.

ایرلند

برای ایرلندی ها چیزی به عنوان لهجه ایرلندی وجود ندارد. انواع گویش های مختلف در ایرلند نشان دهنده طبقه اجتماعی فرد است.اگر شخص در مجموع برای مثال در یک رستوران پیشنهاد حساب کردن پول غذا را داد به هیچ وجه قبول نکنید و هزینه خود را جداگانه بپردازید. هیچ گاه انگلستان را سرزمین اصلی خطاب نکنید. از دیدگاه ایرلندی ها سرزمین اصلی فرانسه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟