ترکیب سبد صادراتی ترکیه 7 برابر بیشتر از سبد صادراتی ایران است

محمدرضا مودودی - خانه توسعه تجارت - tphome - ترکیب سبد صادراتی ترکیه 7 برابر بیشتر از سبد صادراتی ایران است

مودودی


ترکیب سبد صادراتی ترکیه 7 برابر بیشتر از سبد صادراتی ایران است

جهش صادرات غیرنفتی منوط به تعریف مگاپروژه‏هایی نظیر پتروشیمی است که بتوانند تولیداتی با مزیت رقابتی را در عرصه بین المللی معرفی کند.
محمدرضا مودودی با بیان این مطلب به نقش مگاپروژه ها در تنوع بخشی به سبد صادراتی کشور اشاره کرد و افزود: درحال حاضر تعداد شرکت های بالای 10 میلیون دلاری که عمده فعل صادرات را در کشور انجام می‏دهند کمتر از 500 شرکت حقوقی و فرد حقیقی هستند که بالای 90 درصد از صادرات را در اختیار دارند و تعداد شرکت های بالای 50 میلیون دلار که حدود 65 درصد کل صادرات را تشکیل می‌دهند کمتر از 150 شرکت میباشند.

تعداد اقلام صادراتی بالای 10 و 50 میلیون دلار کشور نیز در همین حدود است و این بدان معنی است که کل لشکر صادرات ما در جبهه‌ی جنگ اقتصادی کشور و همین تعداد نیروی کارآزموده و کارآمد دارد؛ اما متاسفانه نقش این افراد در تصمیم‌گیری‌های تجاری و برنامه‌ریزی راهبردی دولت بسیار کمرنگ است و این نقش جدی گرفته نمی‌شود.

رئیس سابق سازمان توسعه تجارت ایران یادآور شد: ضریب تمرکز صادرات در محصولات ما بسیار بالاست که نشانه تنوع اندک محصولات در سبد صادراتی کشور است و ما تقریباً 7 برابر کمتر از ترکیه در سبد صادراتی خود تنوع محصول رقابت‌پذیر داریم و این بدان معنا است که آسیب‌پذیری محصولات ما در بازارهای جهانی بسیار زیاد است.


محمدرضا مودودی خاطرنشان کرد:

منابع سرشاری که طی نیم‌قرن گذشته و به‌ویژه در 25 سال گذشته در قالب درآمد ارزی نصیب کشور شده، به‌جای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های صادراتی نظیر پتروشیمی، صرف واردات شده و امروزه رانت واردات، مهار اقتصاد ایران را به دست گرفته است.

معاون سابق وزیر صمت همچنین با اشاره به اینکه محصولات پتروشیمی امروزه سهم بالایی از ترکیب سبد صادراتی کشور را در اختیار دارد؛ افزود: مگا پروژه‌ی هوشمند پتروشیمی امروزه 12 میلیارد دلار درآمد ارزی نصیب کشور می‌سازد و در شرایط تحریم که صادرات نفت دچار مشکل شده، این واحدهای پتروشیمی هستند که بخش بزرگی از منابع استخراجی گاز و نفت را به‌عنوان خوراک مصرف می‌کنند؛ و با توجه به رویکرد دنیا در کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی، باید هرچه بیشتر در زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی سرمایه‌گذاری کنیم تا ارزش افزوده صنعتی بیشتری به خوراک نفتی بدهیم و از اقتصاد تک‌محصولی فاصله بگیریم.

مودودی ایران را دارای پتانسیل‌های بالای تولیدی در حوزه محصولات پایه نفتی و معدنی برشمرد و یادآور شد: کشور ما قابلیت عضویت در باشگاه کشورهایی را دارد که ترکیب متنوعی از محصولات را صادر ‌کند، اما تحقق این هدف نیازمند سرمایه‌گذاری در مگاپروژه ها، توانمندسازی بنگاه‌ها و آشتی با دنیاست تا شرایط برای حضوری قدرتمند و پایدار در بازارهای جهانی هموار شود.

به گفته این کارشناس ارشد تجارت خارجی کشور: ما امروزه دچار یک عقب‌گرد تاریخی در تجارت خارجی شده‌ایم و این رخداد گویای عدم وجود یک استراتژی مشخص و راهبرد مؤثر در تعاملات تجاری با دنیای خارج است که بر اساس آن بتوان ظرفیت‌های داخلی را نیز بسیج و آن را در جهت تولید ثروت ملی هدایت کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟