نشست هم‌اندیشی مدیران سندیکای دارو و برخی صنایع دارویی کشور

نشست هم‌اندیشی مدیران سندیکای دارو و برخی صنایع دارویی کشور - خانم دکتر حامدی فر

نشست هم‌اندیشی مدیران سندیکای دارو و برخی صنایع دارویی کشور

خانم دکتر حامدی فر:
ایران امروز در صنعت دارو به ویژه داروهای خاص در بین ۱۰ کشور پیشگام دنیاست

در نشست هم‌اندیشی مدیران سندیکای دارو و برخی صنایع دارویی کشور که در روز دوشنبه در شرکت سیناژن برگزار شد، خانم دکتر حامدی‌فر مدیر عامل سیناژن با اشاره به توانمندی‌های صنعت دارویی کشور گفت :بیوتکنولوژی دانشی است که در آن ایران بیش و پیش از تحریم‌های هسته‌ای، تحریم بوده است. با این وجود و علیرغم شرایط بسیار سخت، این صنعت رشد قابل توجهی داشته و ما جایگاه ویژه‌ای در این صنعت داریم.

وی افزود : در زمینه بیوتکنولوژی دارویی ، ایران در بین 10 کشور اول دنیا جای دارد و تنوع سبد محصولات بیوتکنولوژی دارویی تولیدی کشور را فقط در امریکا می توان مشاهده نمود و هیچ کشور دیگری این تنوع محصول را در سبد تولیدات خود ندارد.

مدیر عامل سیناژن دلیل این پیشرفت را دانش فنی بومی‌شده، استقامت و پشتکار دانشمندان و مدیران این حوزه دانست واظهار داشت : این ادامه حرکتی است که از 20 سال پیش در کشور شروع شده و تا اکنون نیز ادامه دارد.

حامدی‌فر یادآور شد: صنعت دارویی امروز بیش از ۹۷ درصد نیاز دارویی کشور را تامین می‌کند و فقط ۳ درصد محصولات از خارج وارد می‌شود و این امر باعث شده که نه‌تنها در اوج تحریم، کشور با کمبود دارو مواجه نیست، بلکه نزدیک به ۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی نصیب کشور بکند.

دکتر حامدی فر ادامه داد:

شرکت سیناژن یکی از اولین شرکت‌هایی است که در زمینه تولید داروهای های‌تک مشغول به کار شد و هدف ما بومی‌سازی تکنولوژی تولید این محصولات در داخل کشور بوده است که امکان انتقال تکنولوژی آن به ایران وجود نداشت.و امروز با افتخار شاهد آنیم که برای درمان MS و بیماری‌های خاص دیگر، ما صادرکننده و در برخی کشورها نظیر روسیه، تنهاصادرکننده این محصولات های‌تک می‌باشیم.

این صادرکننده ممتاز ملی یادآور شد: متاسفانه امروز برخی سیاست‌های اعمال شده، ادامه فعالیت صنایع دارویی را دچار مشکلات عدیده کرده و شرایط برای ادامه فعالیت بسیاری از شرکت‌ها بسیار سخت شده است.

رانت قدرتمند واردات دارو، سیاست‌های ارزی و قطع روابط بانکی با دنیا در کنار بروکراسی پیچیده دولتی از جمله مهمترین مشکلات این صنعت برشمرده شد که به گفته این فعال اقتصادی باید هرچه سریعتر از سوی دولت برای آنها چاره‌اندیشی شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟