بنگلادش ببر آسیایی جدید است

بنگلادش

بنگلادش ببر آسیایی جدید است که با استفاده از فرمول کلاسیک موفق شده و بدبینان را به چالش می کشد

👈 در چند سال اخیر اقتصاد بنگلادش به سرعت در حال رشد بوده، درآمد سرانه‌اش از هند و پاکستان جلو زده و صادرات پوشاکش از ویتنام سبقت گرفته است. نیروی محرکه‌ رشد بنگلادش صنعت پوشاک است. این صنعت از مدت‌ها پیش مورد هدف ویژه‌ سیاستگذاران قرار گرفت که با طراحی مناطق ویژه‌ صادراتی، تخفیف‌های هدفمند مالیاتی، تشکیل سیستم انبارداری ضمانت‌دار و با هدف تشویق صادرات، جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، و دسترسی بدون محدودیت گمرکی به بازار اتحادیه‌ اروپا، زمینه‌ پیشرفت صنعت پوشاک این کشور مهیا شد.

در حال حاضر عموماً اینطور تلقی می شود که کشورهای شرق آسیا با استفاده از رویکرد کم و بیش سنتی، تولید صادرات محور و بالا رفتن زنجیره ارزش، می توانند به سرعت به وضعیت کشورهای توسعه یافته صعود کنند. به هر حال ما ژاپن را دیده‌ایم، سپس کره و تایوان، سپس چین، بنابراین در توانایی ویتنام برای انجام همین کار شکی نیست. اما وقتی صحبت از کشورهای در حال توسعه خارج از شرق آسیا یا پیرامون اروپا می شود، متوجه می شوم که بحث در مورد چشم انداز رشد آنها ناگهان تیره و تار می شود.

اقتصاددانان برجسته ای مانند جو استیگلیتز و دنی رودریک نسبت به توانایی کشورهای خارج از شرق آسیا برای ثروتمند شدن با استفاده از مدل تولید محور ابراز تردید می کنند. استیگلیتز به شدت کشورهای در حال توسعه غیر آسیای شرقی را تشویق می کند تا مسیری کاملا جدید و متفاوت را بیابند. دلیل رسمی بدبینی «صنعت زدایی زودهنگام» است و این نگرانی وجود دارد که تولیدات فشرده کار به طور خودکار از بین برود.

اما واقعاً فکر می‌کنم دلیل آن بسیار ساده‌تر و شهودی‌تر است – ما هنوز ندیده‌ایم که بسیاری از کشورهای خارج از اروپا یا آسیای شرقی صنعتی شوند (که استثناهای اصلی آن‌ها مالزی، ترکیه و اسرائیل هستند)، بنابراین این چیزی نیست که مردم انتظار داشته باشند اتفاق بیفتد.

همه آن شکاکان باید نگاهی به بنگلادش بیندازند. این کشور جمع و جور اما پرجمعیت آسیای جنوبی بی سر و صدا با استفاده از یک مدل رشد بسیار سنتی پیشروی کرده است. این یک نقطه عطف شگفت انگیز است.

#اقتصادجهان
#توسعه

@industromy

https://noahpinion.substack.com/p/bangladesh-is-the-new-asian-tiger

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟