🔺سخنگوی گمرک ضمن اعلام پنج مقصد صادراتی و پنج کشور تامین کننده کالا برای ایران، از رشد 38درصدی تجارت خارجی در 11 ماهه سال 1400خبر داد.

🔹 سید روح الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران در خصوص مقاصد اصلی صادراتی کشور گفت: چین، عراق، ترکیه، امارات و افغانستان پنج مقصد اول صادراتی کالاهای ایرانی از ابتدای سال تاکنون بوده اند. میزان تجارت خارجی ایران در یازده ماه نخست امسال 38 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

🔹وی افزود: چین با 25.63 میلیون تن به ارزش 12.63 میلیارد دلار و با رشد 4.5 درصدی در وزن و 56 درصدی در ارزش نسبت به سال گذشته در پله اول مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی قرار گرفته است.

🔹سخنگوی گمرک گفت: عراق با خرید 28میلیون تن کالا به ارزش 8.2 میلیارد دلار و رشد 17.5 درصدی در وزن و 20 درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه سال گذشته دومین هدف صادراتی ایران بوده است.

🔹لطیفی از افزایش 160 درصدی در وزن و 153 درصدی در ارزش صادرات به ترکیه خبر داد و گفت: این کشور باخرید 15.3 میلیون تن کالا به ارزش 5.6 میلیارد دلار در جایگاه سوم صادرات کالای ایرانی قرار دارد.

🔹سخنگوی گمرک امارات را با 9.8 میلیون تن به ارزش 4.2 میلیارد دلار چهارمین مقصد صادراتی ایران خواند که به گفته او کاهش 28 درصدی در وزن و افزایش 3 درصدی در ارزش صادرات را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است.

🔹به گفته لطیفی پنجمین کشور هدف صادراتی ایران، افغانستان با 3.8 میلیون تن کالای به ارزش 1.6 میلیارد دلار است که کاهش 40 درصدی در وزن 20 درصدی در ارزش را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است.

🔹او همچنین 5 کشوری که بیشترین میزان واردات از آنها انجام شده را به ترتیب امارات، چین، ترکیه، آلمان و سوئیس خواند و گفت: امارات اولین مبدا واردات برای کشور 11.5 میلیون تن کالا به ارزش 14میلیارد و 566میلیون دلار بوده است که نشان دهنده رشد 164 درصدی وزن و 72 درصد در ارزش نسبت به سال گذشته است.

🔹به گفته سخنگوی گمرک، دومین مبدا واردات ایران چین با 3.3میلیون تن کالا به ارزش 11.1 میلیارد دلار بوده است.

🔹وی افزود: واردات از چین نسبت به سال گذشته 0.5 درصد در وزن و 26 درصد در ارزش رشد داشته است.

🔹لطیفی در ادامه گفت: سومین مبدا وارداتی کشور، ترکیه با3.5میلیون تن به ارزش 4.7 میلیارد دلار بود که از لحاظ وزنی 20 درصد کاهش و از لحاظ ارزش 22.5 درصد افزایش داشته است.

🔹لطیفی همچنین چهارمین کشور مبدا وارداتی ایران را آلمان با 683 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 642میلیون دلار خواند که واردات از این کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 41 درصدی در وزن و 2 درصدی در ارزش داشته است.

🔹لطیفی در پایان گفت: پنجمین کشور طرف معامله برای تامین نیازهای کشور، سوئیس با یک میلیون و 740 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 477 میلیون دلار با 37 درصد رشد در وزن و 94.5 درصد در ارزش بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟