واکسن کرونا پایان خوشایندی بود

محمدرضا مودودی، کارشناس اقتصاد بین الملل:

بر اساس آمار و بررسی های موجود در سال ۲۰۲۰ میلادی به نظر می‌رسد همه گیری ویروس کرونا در جهان یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در اقتصاد و تجارت بود که البته بزرگی این اتفاق با کشف واکسن برای مقابله با این ویروس در هفته‌های پایانی همین سال اهمیت این موضوع را دوچندان کرد. در کل به نظر می رسد و اتفاق بزرگ و تاثیرگذار در وضعیت اقتصادی جهان بهترین و شیرین ترین حوادث تاثیرگذار اقتصادی را برای دنیا رقم بزنند.

این تجربه تلخ درباره پیدایش چنین هم گیری در سالی که گذشت ، تلنگری بود به ساکنان زمین که در قرن ۲۱ افزایش سرمایه های اقتصادی با تمام مزایایی که دارد می‌تواند به همین سادگی تحت تاثیر هم گیری یک ویروس ناشناخته قرار گیرد به چالش کشیده شود.

در واقع این پاندمی به ما نشان داد که که باید درباره رویکرد ها به موضوع اقتصاد هم تجدید نظر کنیم.نخست اینکه در حوزه بهداشت و سلامت تغییر داده شود تا در مقابل چنین همه گیری های آماده باشیم.

البته در کشور پیامدهای این همه گیری را بیشتر حس کردیم چون علاوه بر مواجهه با کرونا ، پیش تر از آن درگیر موضوعاتی مانند تحریم های اقتصادی بودیم و افزوده شدن ویروس کرونا به مشکلات گذشته باعث شده در حوزه تولید ، صنعت و تجارت با رکود بی سابقه روبرو شویم و تجارت خارجی کشور دچار آسیب های شدید و جدی شود. آمارهای موجود در این زمینه نشان می‌دهد که آسیب‌های این رکود باعث شد میزان تجارت خارجی ما حتی از سال ۱۳۹۰ هم کمتر شود.

البته کرونا و پیامدهای آن تنها عامل ایجاد کننده این روزها مشکلات بی‌سابقه نبود و در این زمینه تحت تاثیر از هم گسیختگی های مدیریتی و نداشتن یک برنامه منسجم برای شرایط بحرانی و اعمال سلیقه های گوناگون بوده ایم که برآیند این عوامل برای کشور بسیار گران تمام شد.

با توجه به مشکلاتی که تحریم ها در طول این سال‌ها برای ما ایجاد کردند می‌توان گفت علاوه بر کشف واکسن کرونا ، یکی از بهترین اتفاق هایی که می‌توانست در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۰ برای ما رخ دهد ، شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا بود که فشار روانی ایجاد شده بر بازار و تجارت ایران در تولید آنها را کاهش داد. این موضوع باعث شد و فعالان اقتصادی کشور با امید بیشتری برای سال ۲۰۲۱ میلادی و همینطور ۱۴۰۰ خورشیدی برنامه‌ریزی کنند.

علاوه بر همگیری ویروس کرونا و تحریم‌های تحمیلی دونالد ترامپ بر ایران و اقتصاد کشور ، سال ۲۰۲۰ میلادی از زوایای دیگری نیز یک سال پر چالش برای اقتصاد محسوب می شود زیرا یک سال پر چالش در حوزه صنعت ، معدن و تجارت نیز پشت سر گذاشتیم.

ما در سال گذشته میلادی دورانی پر از مدیر و تغییرات مدیریتی را در کشور تجربه کردیم و در یک بازه زمانی یک ساله ۴ وزیر و سرپرست بر مسند وزارت صنعت معدن و تجارت نشستند که آمار قابل ملاحظه است و به تبع هزینه های فراوانی را در این حوزه تحمیل می‌کند.

در حال حاضر ، سال ۲۰۲۰ میلادی هم با همه سختی های آن گذشت و امیدوارم در ادامه بتوانیم در حوزه داخلی با یک مدیریت و فرماندهی جامع و واحد در بخش تجارت خارجی ، حوزه اقتصاد و تجارت کشور را به سمت مطلوب هدایت کنیم. در هر حال ساختار وزارت صنعت ، معدن و تجارت امروز دارای مشکلاتی است که با برطرف شدن آنها می‌توان به بهبود وضعیت در ماه‌ها و سال‌های آینده امیدوار باشد.

محمدرضا مودودی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟