پرداخت 2.5 میلیون دلار برای اولین توییت بنیان گذار توییتر

jack-dorsey-first-tweet

جک دورسی ( Jack Dorsey ) هم بنیان گذار شبکه اجتماعی محبوب توییتر اولین توییت خود را در این شبکه اجتماعی برای فروش قرار داد.

این فروش به صورت مزایده ای است و تا به حال بالاترین مبلغ پیشنهادی برای اولین توییت جک دورسی 2.5 میلیون دلار بوده است.

احتمالا با خواندن این جمله این سوال در ذهنتان ایجاد می شود که مگر یک توییت چه ارزشی دارد که افرادی حاضرند برای آن مبالغ میلیون دلاری خرج کنند؟

برای پاسخ به این سوال تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید!

جک دورسی کیست؟

jack-dorseyجک دورسی متولد 19 نوامبر 1976 یکی از موسسان شبکه اجتماعی توییتر است.

او یک کارآفرین موفق در دنیای تکنولوژی است که تاسیس و مدیریت توییتر و Square را در کارنامه بلند بالای خود دارد.

به زودی در مقاله ای دیگر به صورت کامل درباره جک دورسی صحبت خواهیم کرد.

 

محتوای اولین توییت جک دورسی

اولین توییت جک دورسی که اولین توییت منتشر شده در توییتر نیز محسوب می شود، در مارس 2006 مصادف با اسفند 1384 به صورت زیر در توییتر منتشر شد:( برای مشاهده این توییت در توییتر روی عکس کلیک کنید )

jack-dorsey-first-tweetکه اشاره به این موضوع دارد که جک دورسی تازه اکانت توییتر خود را راه اندازی کرده بود.

 

نحوه مبادله توییت خریداری شده

اولین توییت جک دورسی به صورت Non Fungible Token یا به اختصار NFT به فروش خواهد رسید.

NFT نوعی Certificate دیجیتال است که مشخص می کند چه کسی صاحب و مالک حقیقی یک عکس، فیلم یا سایر محتوا در فضای دیجیتال است.

NFTهر چند گفته شده که اولین توییت جک دورسی پس از پایان مزایده همچنان برای مشاهده عموم کاربران در توییتر باقی خواهد ماند و خریدار قابلیت حذف یا تغییر آن را نخواهد داشت.

پس از پایان مزایده خریدار این توییت یک Certificate دریافت می کند که به صورت دیجیتال توسط جک دورسی مورد تایید قرار می گیرد؛ همچنین متا دیتای اصلی اولین توییت جک دورسی را نیز دریافت می کند.

لاز به ذکر است خریدار توییت اطلاعاتی نظیر زمان ثبت این توییت و محتوای متنی آن را نیز دریافت می کند؛ هر چند اکثر این اطلاعات برای مشاهده در دسترس تمام کاربران توییتر قرار دارند.

 

توییت ها در کجا به فروش می رسند؟

اولین توییت جک دورسی حدود 3 ماه پیش در سایت Valuables by Cent برای مزایده قرار داده شد.

سایت Valuables by Cent یک Market Place آنلاین است که افراد مختلف می توانند توییت های خود را برای فروش در آن قرار دهند. ( برای ورود به این سایت روی عکس زیر کلیک کنید )

valuables-by-cent

طبق سیاست های این سایت، 95 درصد مبلغ فروش هر توییت به مالک توییت و 5 درصد باقی مانده به Valuables by Cent می رسد.

مدیران Valuables by Cent خرید و فروش توییت ها را با خرید و فروش عکس ها مقایسه می کنند و معتقدند بسیاری از توییت ها از ارزش بالایی برخوردار هستند.

 

سایت Valuables by Cent درباره خرید و فروش توییت ها می گوید:

” مالکیت هر نوعی از محتوای دیجیتال، می تواند یک سرمایه گذاری مالی برای آینده باشد. “

همچنین سایت Valuables by cent  ارزش توییت ها را با موارد دیگر این گونه مقایسه می کند:

” توییت ها می توانند ارزش معنوی داشته باشند؛ درست مانند یک عکس چاپ شده روی کارت بیسبال که آن را بی همتا و ارزشمند می کند. “

 

آیا خرید اولین توییت جک دورسی منطقی است؟

توییت ها آخرین دارایی های دیجیتال تا به امروز هستند که از فناوری NFT استفاده می کنند.

NFT از فناوری پیشرفته Blockchain استفاده می کند.

Blockchain تکونولوژی است که زیر ساخت بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال را تشکیل می دهد و برای مالکیت هر نوعی از محصولات دیجیتال یک Certificate خاص می سازد.

blockchainهر چند ایده کسب درامد در دنیای دیجیتال که منجر به فروش حق مالکیت یک محصول کاملا دیجیتال می شود تا حدی برای عموم مردم قابل درک باشد ولی ایده کسب درامد با خرید و فروش توییت خیلی از افراد را به تعجب وا می دارد.

 

Valuables by Cent این تعجب درباره کسب درامد از طریق خرید و فروش توییت ها را درک می کند و این گونه آن را توضیح می دهد:

” مالکیت هر نوعی از محتوای دیجیتال دارای ارزش احساسی است و یک ارتباط معنوی بین خالق محتوا و کلکسیونر آن محتوا ایجاد می کند. “

ممکن است خیلی از ما فکر کنیم که پرداخت 5/2 میلیون دلار برای ایجاد ارتباط معنوی با خالق یک محتوای دیجیتال مبلغ بسیار بالایی باشد؛ حتی اگر این محتوا، اولین توییت جک دورسی باشد!

ولی با توجه به بازار داغ و غیر منطقی ارز های دیجیتال، شاید خریدار می خواهد این توییت را بخرد تا در آینده آن را با قیمت بالاتری به فروش برساند.

 

نرخ صعودی قیمت اولین توییت جک دورسی

jack-dorsey-tweet-buyerاولین توییت جک دورسی در دسامبر همین سال در سایت Valuables by Cent برای فروش قرار گرفت ولی پس از انتشار این خبر در توییتی توسط جک دورسی در جمعه هفته گذشته، میزان توجه نسبت به آن افزایش یافت و این موضوع باعث شده تا این توییت از روز جمعه تا به حال هزاران بار توسط کاربران مختلف توییتر به اشتراک گذاشته شود. ( برای مشاهده این توییت در توییتر روی عکس کلیک کنید )

تنها چند دقیقه بعد از انتشار توییت روز جمعه، نرخ بالاترین پیشنهاد برای اولین توییتر جک دورسی به قیمت 88000 دلار رسید.

نرخ پیشنهادات برای خرید اولین توییت جک دورسی همچنان روند صعودی خود را حفظ کرد تا جایی که در روز شنبه و در ساعت 18.30 به وقت ایران، نرخ بالاترین پیشنهاد به مبلغ 2 میلیون دلار رسید و در روز یکشنبه از مرز 2.5 میلیون دلار عبور کرد.

حال باید دید که مزایده برای خرید این توییت تا چه زمانی ادامه پیدا می کند، مبلغ پیشنهادی تا چه میزانی افزایش می یابد و چه کسی صاحب جدید این توییت ارزشمند خواهد شد.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟