اصفهان 6هزار تن ظرفیت صادرات شیر خشک دارد.

ظرفیت مازاد شیر حشک اصفهان

اصفهان- ایرنا- استاندار اصفهان گفت: این استان ۶ هزار تُن شیر خشک مازاد بر نیاز خود و آماده برای صادرات دارد.

به گزارش ایرنا، عباس رضایی شامگاه سه‌شنبه در جلسه کارگروه قاچاق کالا و ارز استانداری اصفهان که با حضور رییس پلیس امنیت اقتصادی ناجا و مسوولان استان برگزار شد، با تاکید براینکه استان اصفهان بیشترین تولید شیر در کشور را دارد، یادآور شد: شیر یک مواد غذایی قابل فساد است که در جهت استفاده بهینه در استان و صنعت لبنی اقداماتی در راستای تبدیل شیر به شیرخشک انجام شده است تا هم نیاز کشور را تامین کند و هم مازاد آن صادر شود.

وی یکی از مطالبات استان را صادرات شیرخشک تولیدی آن اعلام و تاکید کرد: استان اصفهان آمادگی کامل برای تضمین تامین شیر خشک کشور و صادرات آن بصورت همزمان را دارد.

رضایی به برخی از موانع و نگرانی‌ها در تهران برای صادرات شیر خشک استان اشاره کرد و هشدار داد: اگر مجوز صادرات از مبادی قانونی صادر نشود، شیرخشک بصورت قاچاق توسط دلالان و سوداگران با سود کلان به خارج از کشور قاچاق می‌شود و این مساله اصلا زیبنده استان اصفهان نیست که شیر خشکی که امکان صدور دارد، قاچاق شود.

وی پدیده قاچاق را یک موضوع چندوجهی در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، روانی و اجتماعی توصیف کرد و افزود: چه یک کالا بصورت قاچاق وارد شود مثل البسه که جلوی اشتغال را می‌گیرد و چه آنچه که از مبادی قانونی باید صادر شود و نمی‌شود؛ هر ۲ پدیده‌ای ناخوشایند است.

رضایی با تاکید به ضرورت رعایت احترام آحاد استان گفت: بحث قاچاق اقتصادی یک پدیده استانی نیست و در همه کشور رُخ می‌دهد؛ منتها انتظار از استان ما بدلیل هماهنگی و انسجام بین مسوولان آن در سطح مدیریتی، بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه ۲ پدیده بسیار مهم قاچاق از استان، یکی سوخت و فرآورده‌های نفتی و  دیگری شیر خشک است، خاطرنشان کرد: اصفهان هم پالایشگاه دارد و هم بعنوان چهار راه مواصلاتی کشور محسوب می‌شود بنابراین باید مبادی ورودی و خروجی آن کنترل و همه چیز بر اساس موازین قانونی توزیع شود.

وی با بیان‌اینکه در زمینه قاچاق سوخت اقدامات پیشگیرانه‌ای انجام شده اما کافی نبوده است وگرنه قاچاقی هم رُخ نمی‌داد، اظهار داشت: موضوع احصاء مواد قانونی یکی از مطالبات جلسه امروز بود تا اگر مازاد فرآورده‌های نفتی قابل صادرات در استان باشد، پس از تامین مصرف استان از مبادی قانونی صادر شود.

استاندار اصفهان گفت: اکنون تصمیماتی برای قانونی کردن صادرات شیرخشک مازاد استان گرفته شده است تا از این طریق هم ارزآوری داشته باشیم و هم در چارچوب سیاست کلان نظام در بُعد صادرات غیرنفتی، فرآورده‌های نفتی را بجای نفت خام صادر کنیم.

رضایی اضافه کرد: البته ابهاماتی از حیث مبادی بخشنامه‌ها و قوانین کشوری وجود دارد که در این راستا چند کمیته تشکیل و یک نامه نیز نوشته شده است.

وی خاطرنشان کرد: تکلیف فرآورده‌های نفتی و صادرات آن باید برای همیشه یا در مجلس توسط نمایندگان اصفهان یا در ستاد مبازره با قاچاق سوخت مطرح و تعیین شود تا مسوولان استان نیز بر اساس همان مبنا رفتار کنند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟