اما و اگر آزاد سازی منابع ارزی ایران در ترکیه

اگر آزاد سازی منابع ارزی ایران در ترکیه

اما و اگر آزاد سازی منابع  ارزی ایران در ترکیه

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه گفت: منتظر آزادسازی منابع ارزی در ترکیه هستیم، اما همچنان ابهاماتی در این خصوص وجود دارد.

مهرداد سعادت رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص آزادسازی منابع مالی ایران در ترکیه اظهار کرد: رسوب منابع مالی ایران در کشور‌های دیگر همگی به دلیل تحریم‌های پولی و بانکی است که تبعات زیادی را برای کشور به همراه داشته و وضعیت مالی ایران و ترکیه نیز مستثنی از آن نیست.

وی افزود: ممکن است در آینده نزدیک، تغییری در وضعیت منابع مالی ایران در ترکیه رخ دهد، اما بانک مرکزی و وزارت صمت که به عنوان اصلی‌ترین متولیان این امر محسوب می‌شوند، بخش خصوصی را تاکنون در جریان سیاست‌های اتخاذ شده نگذاشته اند.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه بیان کرد: تمام منابع مالی که نه تنها در ترکیه بلکه در کشور‌های دیگر نیز وجود دارد، حق مردم ایران است و باید به منابع ارزی داخل کشور منتقل شود، اما همچنان، اما و اگر‌هایی در این زمینه وجود دارد.

سعادت ادامه داد: به احتمال بسیار زیاد در صورتی که این منابع آزاد شود، با شرایط ویژه‌ای آزاد می‌شود یعنی کشور ترکیه منابع ارزی را به صورت نقد و اسکناس تحویل خزانه ایران نمی‌دهد بلکه این روند از طریق خرید کالا از تولیدات داخلی این کشور انجام خواهد شد و طرف قرار داد مستقیم، شخص تولید کننده است.

وی تصریح کرد: بانک ملت در حال حاضر در کشور ترکیه فعالیت داشته و برای انتقال نقدی ارز‌های رسوبی، آمادگی کامل دارد، اما موضوع اینجاست که این کشور حاضر به انتقال نقدی ارز‌ها نیست.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه مطرح کرد: یک حالت دیگر نیز وجود دارد این است که ایران با یکی از کشور‌هایی که تبادلات تجاری دارد، کالا مبادله کند و ارزش کالای خریداری شده را ترکیه پرداخت کند. این روش می‌تواند برای کشور موثر‌تر عمل کند.

سعادت ادامه داد: کالا‌هایی که از ترکیه وارد ایران می‌شود جزو کالا‌های ضروری قرار ندارد و با قطع ورود آن‌ها تنها با کمبود کوتاه مدت مواجه خواهیم شد.

وی در پایان گفت: آزاد شدن منابع ارزی می‌تواند در شرایط فعلی تاثیر بسیار زیادی در کنترل نرخ ارز داشته باشد به شرطی که دولت بهترین تصمیم را در این خصوص بگیرد.

ا

 

 

 

اتاق تجارت

اتاق صادارت خانه توسعه تجارتاما و اگر آزاد سازی منابع  ارزی ایران در ترکیه (سایت )انک ملت در حال حاضر در کشور ترکیه فعالیت داشته و برای انتقال نقدی ارز‌های رسوبیتغییری در وضعیت منابع مالی ایران در ترکیه رخ دهدخانه توسعه تجارتمهتاب جهانگیری تحلیل گر بازار صادرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟