وظایف ونقش های رایزن بازرگانی

کاتالیزور روابط تجاری

وظایف ونقش های رایزن بازرگانی:

رایزن به عنوان کاتالیزور روابط تجاری هست و دراکثر کشورها رایزن یکی از نیروهای فعال سفارت خانه‌  هست. رایزنها اغلب در یکی ازحوزه های فرهنگی، نظامی، مطبوعاتی، کشاورزی و یا بازرگانی  فعالیت  دارند .

رایزنهای بازرگانی میتونن به توسعه تجارت کمک زیادی بکنن از جمله کارهای که این افراد در زمینه تجارت انجام میدن اینه که میرن بازار کشورهدف رو بررسی میکنن تا بفهمن که کدوم کالاهای ایرانی توانایی جذب در بازار هدف رو داره و یه لیستی از کالاهای قابل عرضه به بازار هدف را تهیه میکنن.

اینها نقش واسط هم دارن یعنی از یه طرف به صادرکنندگان ایرانی کمک میکنند تا کالاهای مورد نیاز بازار هدف رو بشناسن از طرفی هم به واردکنندهای کشورهدف کمک میکنن تا در مورد کالاهای ایرانی یه سری اطلاعات داشته باشن.

همچنین رایزنها کمک میکنن تا مشتریانی که توی بازار هدف هستن یه سری اطلاعاتی رو در مورد اوضاع اقتصادی و سیاسی ایران داشته باشن چون روابط سیاسی تاثیر خیلی زیادی روی تجارت دوکشور داره.

اگر پروژه ای داری و  دنبال سرمایه گذار خارجی میگردی میتونی با رایزن کشور مورد نظرت صحبت کنی چون یکی از کارهای دیگه رایزنها اینه که باید پروژه‌های سرمایه گذاری ایران رو به سرمایه گذاران خارجی معرفی کنن.

اما نباید از نقشه مهم و پر رنگ رایزنها در زمینه مناقصات و تبلیغات غافل بشیم، رایزنهای بازرگانی باید مناقصات را بررسی کنن و به تولیدکننده ها و صادرکننده های ایرانی اطلاع بدن همچنین اونها میتونن در زمینه تبلیغات محصولات در کشورهای مختلف کمک کنن و نظرات مشورتی سازنده‌ای به تولید کنندگانمون بدن تا بتونن نقاط ضعفشون برطرف و نقاط قوتشون مرتفعتر کنن.

و اما نقش رایزنمون در نمایشگاه اختصاصی چیه؟

اونها در برپایی نمایشگاه های تخصصی و حضور شرکتهای ایرانی در نمایشگاهها کمک وهمکاری میکنن.

حرف اخر اینه که رایزن‌های بازرگانی در توسعه و گسترش روابط تجاری میان کشورهای مختلف نقش بسیار مهمی دارن. اما دلیل اینکه کشورمون توی این زمینه خیلی ضعیف عمل کرده چی میتونه باشه ؟

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟