کمبود تراشه در بازار جهانی ؛ فرصتی که نباید از آن غافل شد


تراشه در مرکز اقتصاد جهان دیجیتال قرار دارد و با این وجود کمبود تراشه در دنیای امروز به روشنی احساس می‌شود.

تمام مردم در دنیای امروز برای تفریح و برقراری ارتباط و تمام دولت‌ها و کسب‌و‌کار‌ها برای مدیریت صحیح به تکنولوژی وابسته هستند و تکنولوژی بدون وجود تراشه اصلا وجود ندارد.

هر چند به دلیل افزایش نیاز بشر به تکنولوژی که پیشرفت آن را نیز به دنبال دارد، منابع تراشه موجود در بازار جهانی با کاهشی غیر منتظره مواجه شده‌اند و به دنبال آن شرکت‌های تولیدی خودرو، تلفن همراه، رایانه و … با چالشی بزرگ مواجه شده‌اند.

در این مقاله به بررسی دلایل کمبود تراشه و کمبود میکروچیپ در بازار جهانی می‌پردازیم، چالشی که اکنون بسیاری از تولید‌کنندگان از سراسر جهان با آن مواجه هستند و در عین حال فرصتی طلایی برای ورود ایران به بازاری جدید محسوب می‌شود.

 

شیوع کرونا دلیل اصلی کمبود تراشه

شیوع ویروس کرونا صدمات زیادی را به بسیاری از صنایع وارد کرده است و شرکت‌های تولید‌کننده تراشه نیز از این آسیب در امان نمانده‌اند.

درست زمانی که اقتصاد جهانی همزمان با شیوع و گسترش ویروس کرونا تا حد زیادی غیر‌فعال شد، بسیاری از شرکت‌های تولید‌کننده تراشه نیز برای مدتی طولانی فعالیت خود را متوقف کردند.

هر چند آثار صدماتی که شیوع ویروس کرونا به تولید‌کنندگان تراشه و میکروچیپ وارد کرد در مقایسه با بسیاری از صنایع دیگر بسیار قابل توجه است؛ درست است که شرکت‌های تولیدی تراشه مانند سایر صنایع با توقفی غیر منتظره مواجه شدند ولی چالش بزرگ دیگری نیز پیش‌روی این تولید‌کنندگان بود:

اگر کرونا اقتصاد جهان را به کلی نابود کند، چند درصد از مردم جهان دوباره می‌توانند کامپیوتر، خودرو، کنسول بازی یا تلفن همراه خریداری کنند؟

 

شرکت‌های تولید‌کننده تراشه از همان ابتدای شیوع کرونا تمرکز خود را برای پاسخ به این سوال معطوف کردند و همین موضوع باعث شد تا بسیاری از آن‌ها از یک موضوع غافل بمانند:

با توجه به این که اکثر کارمندان به صورت دور‌کاری و ریموت به کار خود ادامه دادند، کسب‌و‌کار‌های آنلاین بیش از پیش رشد ‌کردند و دانش‌آموزان و دانشجویان کلاس‌های خود را به صورت مجازی شرکت کردند، تقاضا برای تجهیزات الکترونیک افزایشی را تجربه کرد که در تمام تاریخ بی‌نظیر است!

هر چند صنایع مختلف در دوران کرونا ضرر بسیاری را متحمل شدند ولی بازار کامپیوتر‌های شخصی که پیش از شیوع کرونا با رکود مواجه شده بود بسیار رشد کرد و شرکت‌های سونی و ماکروسافت از کنسول‌های بازی جدید خود نیز رونمایی کردند و فروشی بالا را تجربه کردند؛ شرکت‌های مخابراتی و ISP ها به صورت گسترده شبکه 5G را به مردم و شرکت‌ها عرضه کردند.

صنایع مرتبط با الکترونیک در دوران شیوع کرونا شرایط بسیار خوبی را سپری می‌کردند تا این که با چالشی جدید مواجه شدند؛ دیگر تراشه‌ای برای تولید تجهیزات جدید وجود نداشت!

کمبود تراشه اکنون آثار خود را نشان می‌دهد

خوشبختانه پس از چند ماه ابتدایی شیوع ویروس کرونا، شرکت‌های تولیدی تراشه فعالیت خود را از سر گرفتند ولی همین غفلت چند ماهه آن‌ها اکنون آثار خود را نشان می‌دهد.

بسیاری از شرکت‌ها و برند‌های مطرح که در حوزه تولید تلفن همراه، خودرو، رایانه، تجهیزات شبکه و … اکنون به روشنی کمبود تراشه را حس کرده‌اند و با وجود تقاضای بالا برای محصولات خود، به ناچار میزان تولیدات خود را به صورت قابل توجهی کاهش داده‌اند.

تولید‌کنندگان خودرو بیشترین ضرر را از کمبود تراشه متحمل می‌شوند

با وجود این که بسیاری از صنایعی که تولیدات آن‌ها متکی بر تراشه است فعالیت خود را کاهش داده‌اند، تولید‌کنندگان خودرو اکثر کارخانه‌های خود را به کلی تعطیل کرده‌اند؛ هر چند میزان تولیدات تراشه به دلیل تقاضای بیش از پیش رو به افزایش است و این کارخانه‌ها یکی یکی در حال باز شدن هستند.

پیش‌بینی شده است که کمبود تراشه تا پایان سال 2021 ضرری 60 میلیارد دلاری به تولید‌کنندگان خودرو وارد می‌کند.

آمریکا از کمبود تراشه نهایت بهره را می‌برد

کمبود تراشه و تقاضای بالا برای آن باعث شد تا بسیاری از سرمایه‌گذاران نگاه خود را به این حوزه معطوف کنند ولی با این وجود شرکت‌های بزرگی نظیر TSMC تایوان و NVIDIA که در زمینه تولید تراشه فعالیت دارند، اعلام کرده‌اند که چند سال طول می‌کشد تا به روند عادی تولید میکروچیپ بازگردند.

از طرفی دیگر شرکت‌هایی نظیر INTEL و Samsung از این فرصت نهایت استفاده را کرده‌اند و با سرمایه‌گذاری عظیم دولت آمریکا خطوط تولیدی جدید خود را در این کشور افتتاح کرده‌اند.

طبق آخرین گزارش‌ها، دولت آمریکا بیش از 52 میلیارد دلار بر روی این خطوط تولید تراشه سرمایه‌گذاری کرده است و این موضوع بدون شک در آینده‌ای نه چندان دور باعث رونق شرکت‌های الکترونیکی آمریکا و کاهش قدرت شرکت‌های الکترونیکی بزرگ آسیای شرقی که در حال حاضر نام آن‌ها در میان برترین تولید‌کنندگان تجهیزات دیجیتالی مشاهده می‌شود، خواهد شد.

کمبود تراشه فرصتی که ایران از آن غافل شده است

کمبود تراشه و میکروچیپ در بازار جهانی و افزایش چشمگیر تقاضا برای آن می‌تواند فرصتی بی‌نظیر برای تولید و صادرات تراشه برای ایران باشد چرا که در حال حاضر تمام شرکت‌های الکترونیکی دنیا به دنبال تامین‌کننده تراشه برای تولید تجهیزات خود هستند.

بازار تراشه در حال حاضر به قدری گسترده است که هیچ شرکت یا کشوری که اقدام به تولید و صادرات در این زمینه کند، تا مدتی طولانی از سود آن بی‌بهره نخواهد ماند.

بدون شک سرمایه‌گذاری ایران بر روی شرکت‌های ایرانی فعال در این زمینه می‌تواند افزایش اشتغال، افزایش میزان صادرات و در نتیجه افزایش ورود ارز به داخل کشور شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

همین حالا با کارشناس ما صحبت کنید.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟